ArcMenu - en to sv translation catalogue (370 entries)

en: %d more | %d more
sv[0]: %d till
sv[1]: %d till

en: %s Layout Tweaks
sv: %s Layoutjusteringar

en: %s Menu Layouts
sv: %s menylayouter

en: About
sv: Om

en: Activate on Hover
sv: Aktivera vid pekning

en: Active Background Color
sv: Aktiv bakgrundsfärg

en: Active Color
sv: Aktiv färg

en: Active Item Background Color
sv: Bakgrundsfärg för aktivt objekt

en: Active Item Foreground Color
sv: Förgrundsfärg för aktivt objekt

en: Activities Hot Corner Action
sv: Aktiviteter-hörnets åtgärd

en: Activities Hot Corner Options
sv: Alternativ för Aktiviteter-hörn

en: Activities Overview
sv: Översiktsvyn Aktiviteter

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Custom Shortcut
sv: Lägg till en anpassad genväg

en: Add Default User Directories
sv: Lägg till standardanvändarkataloger

en: Add More Apps
sv: Lägg till fler appar

en: Add a Custom Shortcut
sv: Lägg till en anpassad genväg

en: Add to Favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: Add to your Pinned Apps
sv: Lägg till fästade appar

en: Add world clocks…
sv: Lägg till världsklockor…

en: Adjust ArcMenu's menu alignment relative to ArcMenu's icon
sv: Justera ArcMenus menyjustering relativt ArcMenu-ikonen

en: Adjust the left-panel width
sv: Justera vänsterpanelens bredd

en: Adjust the menu height
sv: Justera menyns höjd

en: Adjust the position of the separator in the button panel
sv: Justera avgränsarens placering i knappanelen

en: Adjust the right-panel width
sv: Justera högerpanelens bredd

en: All ArcMenu Settings
sv: Alla ArcMenu-inställningar

en: All ArcMenu settings will be reset to the default value.
sv: Alla ArcMenu-inställningar återställs till standardvärden.

en: All Programs
sv: Alla program

en: Alphabetize 'All Programs' Category
sv: Alfabetisera kategorin 'Alla program'

en: Alternative
sv: Alternativ

en: Appearance
sv: Utseende

en: Application Indicator Label Color
sv: Programindikatorns etikettfärg

en: Application Menu Extension for GNOME
sv: Applikationsmeny-tillägg för GNOME

en: Application Shortcuts
sv: Programgenvägar

en: Applications
sv: Program

en: Apply
sv: Använd

en: Apply changes and set new hot corner action
sv: Tillämpa ändringar och ställ in ny åtgärd för Aktiviteter-hörn

en: ArcMenu Icons
sv: ArcMenu-ikoner

en: ArcMenu Settings
sv: ArcMenu-inställningar

en: ArcMenu Version
sv: ArcMenu-version

en: Artwork
sv: Grafik

en: Available Menu Layouts
sv: Tillgängliga menylayouter

en: Avatar Icon Shape
sv: Avatarikonens form

en: Back
sv: Tillbaka

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Border Color
sv: Inramningens färg

en: Border Size
sv: Inramningens storlek

en: Bottom
sv: Nederst

en: Brisk Menu Shortcuts
sv: Brisk Menu-genvägar

en: Browse Icons
sv: Bläddra ikoner

en: Browse Presets
sv: Bläddra i fördefinierade teman

en: Browse a list of all applications to add to your Application Shortcuts
sv: Bläddra i en lista över alla program att lägga till i dina programgenvägar

en: Browse a list of all applications to add to your Pinned Apps list.
sv: Bläddra i en lista över alla program för att lägga till i listan av fästade appar.

en: Browse a list of all default User Directories to add to your Directories Shortcuts
sv: Bläddra i en lista med alla standardkataloger att lägga till i dina kataloggenvägar

en: Browse for a Custom Icon
sv: Sök efter en anpassad ikon

en: Browse...
sv: Bläddra…

en: Button Appearance
sv: Knappens utseende

en: Button Separator Position
sv: Knappavgränsarens placering

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories List
sv: Kategorilista

en: Category Activation
sv: Kategoriaktivering

en: Category Indicator Color
sv: Kategoriindikatorfärg

en: Category Sub Menus
sv: Undermenyer för kategorier

en: Center
sv: Mitten

en: Centered
sv: Centrerad

en: Certain menu layouts only
sv: Endast vissa menylayouter

en: Change
sv: Ändra

en: Change Menu Layout
sv: Ändra menylayout

en: Change Selected Pinned App
sv: Ändra den valda fästade appen

en: Change the background color of the 'recently installed application' indicator label
sv: Ändra bakgrundsfärgen på indikatoretikett för 'nyligen installerat program'

en: Change the color of all separators
sv: Ändra färgen på alla avgränsare

en: Change the color of the 'recently installed application' category indicator
sv: Ändra färgen på kategorinindikatorn för 'nyligen installerat program'

en: Choose Modifiers
sv: Välj kombinationstangenter

en: Choose a Hotkey for ArcMenu
sv: Välj snabbtangent för ArcMenu

en: Choose a method for the hotkey activation
sv: Välj en metod för snabbtangentaktivering

en: Choose from a list of preset Activities Hot Corner commands
sv: Välj från en lista av förinställda kommandon för Aktiviteter-hörnet

en: Choose from a list of preset commands or use your own terminal command
sv: Välj från en lista av förinställda kommandon eller ange ett eget terminalkommando

en: Choose from a variety of icons
sv: Välj bland olika ikoner

en: Choose the action of the Activities Hot Corner
sv: Välj åtgärd för Aktiviteter-hörnet

en: Choose the default screen for ArcMenu
sv: Välj standardskärm för ArcMenu

en: Choose the default screen for tognee Layout
sv: Välj standardskärm för tognee-layout

en: Choose where to place ArcMenu
sv: Välj var ArcMenu ska placeras

en: Circular
sv: Rund

en: Clear All
sv: Rensa alla

en: Clear ArcMenu hotkey, use GNOME default
sv: Rensa ArcMenus snabbtangent, använd GNOME-standard

en: Clear all Applications Marked "New"
sv: Rensa alla program markerade "Ny"

en: Clear all applications marked "New"
sv: Rensa alla program markerade "Ny"

en: Click to tweak the current layout
sv: Klicka för att justera den aktuella layouten

en: Color
sv: Färg

en: Color Theme Name
sv: Färgtemats namn

en: Computer
sv: Dator

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Corner Radius
sv: Hörnradie

en: Create Desktop Shortcut
sv: Skapa skrivbordsgenväg

en: Create a custom shortcut to add to your Application Shortcuts
sv: Skapa en anpassad genväg att lägga till i programgenvägarna

en: Create a custom shortcut to add to your Directories Shortcuts
sv: Skapa en anpassad genväg att lägga till i kataloggenvägarna

en: Create a custom shortcut to add to your Pinned Apps list.
sv: Skapa en anpassad genväg att lägga till i listan av fästade appar.

en: Create your own hotkey combination for ArcMenu
sv: Skapa din egen snabbtangentkombination för ArcMenu

en: Ctrl
sv: Kontroll

en: Current Hotkey
sv: Aktuell snabbtangent

en: Current Menu Layout
sv: Nuvarande menylayout

en: Current Menu Theme Preset
sv: Nuvarande fördefinierat menytema

en: Current Windows:
sv: Nuvarande fönster:

en: Current custom hotkey
sv: Aktuell anpassad snabbtangent

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Activities Hot Corner Action
sv: Anpassade åtgärder för Aktiviteter-hörnet

en: Custom Hotkey
sv: Anpassad snabbtangent

en: Custom Icon
sv: Anpassad ikon

en: Customize Menu
sv: Anpassa menyn

en: Dash to Dock Settings
sv: Inställningar för Dash to Dock

en: Dash to Dock extension not running!
sv: Dash to Dock-tillägget körs inte!

en: Dash to Panel Settings
sv: Inställningar för Dash to Panel

en: Dash to Panel extension not running!
sv: Dash to Panel-tillägget körs inte!

en: Default
sv: Standard

en: Default Apps
sv: Standardappar

en: Default Screen
sv: Standardskärm

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Desktop Shortcut
sv: Radera skrivbordsgenväg

en: Developers
sv: Utvecklare

en: Devices
sv: Enheter

en: Directory Shortcuts
sv: Kataloggenvägar

en: Disable Active Indicator
sv: Inaktivera aktiv-indikator

en: Disable Category Arrows
sv: Inaktivera kategoripilar

en: Disable Frequent Apps
sv: Inaktivera vanliga appar

en: Disable Menu Arrow
sv: Inaktivera menypil

en: Disable Pinned Apps
sv: Inaktivera fästade appar

en: Disable Recently Installed Apps Indicator
sv: Inaktivera indikator för nyligen installerade appar

en: Disable Searchbox Border
sv: Inaktivera sökrutans ram

en: Disable Tooltips
sv: Inaktivera verktygstips

en: Disable User Avatar
sv: Inaktivera användaravatar

en: Disable all tooltips in ArcMenu
sv: Inaktivera alla verktygstips i ArcMenu

en: Disable current theme menu arrow pointer
sv: Inaktivera pekare för aktuell temameny

en: Disable the arrow on category menu items
sv: Inaktivera pil på kategorimenyposter

en: Disable the border on the searchbox
sv: Inaktivera sökrutans ram

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Display ArcMenu On
sv: Visa Arc-meny i

en: Display ArcMenu on all monitors
sv: Visa ArcMenu på alla skärmar

en: Distro Icons
sv: Distributionsikoner

en: Documents
sv: Dokument

en: Donate to the ArcMenu Project
sv: Donera till ArcMenu-projektet

en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Edit Custom Shortcut
sv: Redigera anpassad genväg

en: Edit Pinned App
sv: Redigera fästad app

en: Edit Shortcut
sv: Redigera genväg

en: Ejecting drive “%s” failed:
sv: Det gick inte att mata ut enheten “%s”:

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Enable Activities Overview Shortcut
sv: Aktivera genväg till översiktsvyn Aktiviteter

en: Enable Clock Widget
sv: Aktivera klockwidget

en: Enable Custom Menu Theme
sv: Aktivera anpassat menytema

en: Enable Dash to Dock for this feature to work.
sv: Aktivera Dash to Dock för att den här funktionen ska fungera.

en: Enable Dash to Panel for this feature to work.
sv: Aktivera Dash to Panel för att den här funktionen ska fungera.

en: Enable Vertical Separator
sv: Visa vertikal avgränsare

en: Enable Weather Widget
sv: Aktivera väderwidget

en: Enable a Vertical Separator
sv: Visa en vertikal avgränsare

en: Enable large application icons
sv: Aktivera stora programikoner

en: Enable/Disable multi-lined labels on large application icon layouts.
sv: Aktivera/inaktivera etiketter med flera rader för layouter med stora programikoner.

en: Enable/Disble
sv: Aktivera/inaktivera

en: Error - Invalid Shortcut
sv: Fel - Ogiltig genväg

en: Export
sv: Exportera

en: Export Theme Preset
sv: Exportera fördefinierade teman

en: Export and save all your ArcMenu settings to a file
sv: Exportera och spara ArcMenu-inställningar till fil

en: Export and save your ArcMenu Theme Presets to a file
sv: Exportera och spara fördefinierade ArcMenu-färgteman till fil

en: Export or Import All ArcMenu Settings
sv: Exportera eller importera alla ArcMenu-inställningar

en: Export or Import Menu Theme Presets
sv: Exportera eller importera fördefinierade menyteman

en: Export or Import Settings
sv: Exportera eller importera inställningar

en: Export settings
sv: Exportera inställningar

en: Export to File
sv: Exportera till fil

en: External Devices
sv: Externa enheter

en: Extra Categories
sv: Extra kategorier

en: Extra Shortcuts
sv: Extra genvägar

en: Extras
sv: Extrafunktioner

en: Failed to launch “%s”
sv: Det gick inte att starta “%s”

en: Failed to mount volume for “%s”
sv: Det gick inte att montera volymen för “%s”

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Files
sv: Filer

en: Fine-Tune
sv: Finjustera

en: Flip Layout Horizontally
sv: Spegelvänd layout horisontellt

en: Font Size
sv: Textstorlek

en: Frequent
sv: Vanliga

en: Frequent Apps
sv: Vanliga appar

en: GNOME Calculator
sv: GNOME Kalkylator

en: GNOME Default
sv: GNOME-standard

en: GNOME Overview
sv: GNOME översiktsvy

en: GNOME Screenshot
sv: GNOME Skärmbild

en: GNOME System Monitor
sv: GNOME Systemövervakare

en: GNOME Version
sv: GNOME-version

en: GNOME Weather
sv: GNOME Väder

en: GNOME gedit
sv: GNOME Textredigerare

en: Gap Adjustment
sv: Mellanrumsjustering

en: General
sv: Allmänt

en: Git Commit
sv: Git-commit

en: Go online for weather information
sv: Gå online för väderinformation

en: Hidden
sv: Dold

en: Home
sv: Hem

en: Home Screen
sv: Startskärm

en: Hotkey Options
sv: Snabbtangentsalternativ

en: Hotkey activation
sv: Snabbtangentaktivering

en: Hover Background Color
sv: Bakgrundsfärg vid pekning

en: Hover Color
sv: Färg vid pekning

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Appearance
sv: Ikonens utseende

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Icon and Text
sv: Ikon och text

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Import
sv: Importera

en: Import ArcMenu Theme Presets from a file
sv: Importera fördefinierade ArcMenu-färgteman från fil

en: Import ArcMenu settings from a file
sv: Importera ArcMenu-inställningar från fil

en: Import Theme Preset
sv: Importera fördefinierade teman

en: Import from File
sv: Importera från fil

en: Import settings
sv: Importera inställningar

en: Importing settings from file may replace ALL saved settings.
    This includes all saved pinned apps.
sv: Importering av inställningar från fil kan komma att ersätta ALLA sparade inställningar.
    Detta inkluderar alla sparade fästade appar.

en: Invalid Shortcut
sv: Ogiltig genväg

en: Key Press
sv: Nedtryckning

en: Key Release
sv: Uppsläpp

en: Large Application Icons
sv: Stora programikoner

en: Launch using Dedicated Graphics Card
sv: Starta med dedikerat grafikkort

en: Launcher
sv: Programstartar-

en: Layout Tweaks
sv: Layoutjusteringar

en: Leave
sv: Lämna

en: Left
sv: Vänster

en: Left Super Key
sv: Vänster supertangent

en: Left-Panel Width
sv: Vänsterpanelens bredd

en: Legal disclaimer for Distro Icons...
sv: Juridisk ansvarsfriskrivning för distributionsikoner...

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Lock
sv: Lås

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Main Panel
sv: Systemraden

en: Main Panel not found!
sv: Systemraden kunde inte hittas!

en: Manage Presets
sv: Hantera fördefinierade teman

en: Menu Alignment
sv: Menyjustering

en: Menu Arrow Size
sv: Menypilens storlek

en: Menu Background Color
sv: Menyns bakgrundsfärg

en: Menu Button Appearance
sv: Menyknappens utseende

en: Menu Button Padding
sv: Menyknappens utfyllnad

en: Menu Button Styling
sv: Menyknappens utformning

en: Menu Displacement
sv: Menyns förskjutning

en: Menu Foreground Color
sv: Menyns förgrundsfärg

en: Menu Height
sv: Menyns höjd

en: Menu Layout
sv: Menylayout

en: Menu Settings
sv: Menyinställningar

en: Menu Theme
sv: Menytema

en: Menu Theme Presets
sv: Fördefinierade menyteman

en: Menu theme presets are located in the "Menu Theme" section
sv: Fördefinierade menyteman finns under "Menytema"

en: Mint Layout Shortcuts
sv: Mint-layout-genvägar

en: Misc
sv: Diverse

en: Modify
sv: Ändra

en: Modify Activities Hot Corner
sv: Ändra Aktiviteter-hörn

en: Modify Hotkey
sv: Välj snabbtangent

en: Modify Pinned Apps
sv: Redigera fästade appar

en: Modify Shortcuts
sv: Redigera genvägar

en: Modify the action of the Activities Hot Corner
sv: Ändra Aktiviteter-hörnets åtgärd

en: Mouse Click
sv: Klicka

en: Mouse Hover
sv: Håll över

en: Move Down
sv: Flytta ned

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Multi-Lined Labels
sv: Etiketter med flera rader

en: Music
sv: Musik

en: Name:
sv: Namn:

en: Network
sv: Nätverk

en: New
sv: Ny

en: New Hotkey
sv: Ny snabbtangent

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: No results.
sv: Inga resultat.

en: None
sv: Ingen

en: Nothing Yet!
sv: Inga än så länge!

en: Offset ArcMenu by 1px
sv: Kompensera menyplacering med 1px

en: Open Folder Location
sv: Öppna mappens plats

en: Override Menu Theme
sv: Åsidosätt menytema

en: Override Theme Color
sv: Åsidosätt temafärg

en: Override the ArcMenu extension theme
sv: Åsidosätt ArcMenu-tilläggets tema

en: Override the default behavoir of the Activities Hot Corner
sv: Åsidosätt standardbeteendet för Aktiviteter-hörnet

en: Panel and Dock Options
sv: Panel- och dockningsalternativ

en: Pictures
sv: Bilder

en: Pin to ArcMenu
sv: Fäst i ArcMenu

en: Pinned Apps
sv: Fästade appar

en: Places
sv: Platser

en: Position ArcMenu in the center of the panel
sv: Placera ArcMenu i mitten av systemraden

en: Position ArcMenu on the left side of the panel
sv: Placera ArcMenu till vänster i systemraden

en: Position ArcMenu on the right side of the panel
sv: Placera ArcMenu till höger i systemraden

en: Position in Panel
sv: Placering i systemraden

en: Power Off
sv: Stäng av

en: Power Off...
sv: Stäng av...

en: Preset commands
sv: Förinställda kommandon

en: Presets
sv: Förinställningar

en: Press any key
sv: Tryck valfri tangent

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: Recently Installed Application Indicators
sv: Indikator för nyligen installerat program

en: Remove from Favorites
sv: Ta bort från favoriter

en: Reset all ArcMenu Settings to Default
sv: Återställ alla ArcMenu-inställningar till standard

en: Reset all Settings
sv: Återställ alla inställningar

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart...
sv: Starta om...

en: Restore Default Settings?
sv: Återställ standardinställningarna?

en: Restore Defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Restore the default settings on this page
sv: Återställ standardinställningarna på den här sidan

en: Right
sv: Höger

en: Right Super Key
sv: Höger supertangent

en: Right-Panel Width
sv: Högerpanelens bredd

en: Run Command...
sv: Kör kommando...

en: Runner Position
sv: Runner-placering

en: Save
sv: Spara

en: Save Theme
sv: Spara tema

en: Save as Preset
sv: Spara som fördefinierat tema

en: Searchbar Location
sv: Sökfältets placering

en: Searching...
sv: Söker...

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select Application Shortcuts
sv: Välj programgenvägar

en: Select Directory Shortcuts
sv: Välj kataloggenvägar

en: Select Themes to Export
sv: Välj teman att exportera

en: Select Themes to Import
sv: Välj teman att importera

en: Select a location…
sv: Välj en plats…

en: Select an Icon
sv: Välj en ikon

en: Selected Button Background Color
sv: Bakgrundsfärg för vald knapp

en: Selected Button Border Color
sv: Ramfärg för vald knapp

en: Separator Color
sv: Avgränsarens färg

en: Separator Position
sv: Avgränsarens placering

en: Session Buttons
sv: Sessionsknappar

en: Session Type
sv: Sessionstyp

en: Set ArcMenu hotkey to Left Super Key
sv: Välj vänster supertangent som snabbtangent för ArcMenu

en: Set ArcMenu hotkey to Right Super Key
sv: Välj höger supertangent som snabbtangent för ArcMenu

en: Set Custom Hotkey
sv: Anpassa snabbtangent

en: Set a custom hotkey for ArcMenu
sv: Ställ in en anpassad snabbtangent för ArcMenu

en: Set a custom terminal command to launch on active hot corner
sv: Ange ett eget terminalkommando att starta från Aktiviteter-hörnet

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Quick Links:
sv: Inställningssnabblänkar:

en: Shift
sv: Skift

en: Shortcut Name:
sv: Genvägsnamn:

en: Shortcut Path:
sv: Genvägens sökväg:

en: Shortcut Separator Position
sv: Genvägsavgränsarens placering

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Show Activities Button
sv: Visa knappen Aktiviteter

en: Show Activities Button in panel
sv: Visa knappen Aktiviteter i systemraden

en: Show All Applications
sv: Visa alla program

en: Show Application Descriptions
sv: Visa programbeskrivningar

en: Show Applications
sv: Visa program

en: Show Applications Grid
sv: Visa programöversiktsvyn

en: Show Arrow
sv: Visa pil

en: Show Details
sv: Visa detaljer

en: Show Extra Large Icons with App Descriptions
sv: Visa extra stora ikoner tillsammans med app-beskrivningar

en: Show all Applications
sv: Visa alla program

en: Show all Nautilus bookmarks in ArcMenu
sv: Visa alla Nautilus-bokmärken i ArcMenu

en: Show all connected external devices in ArcMenu
sv: Visa alla anslutna externa enheter i ArcMenu

en: Show nested menus in categories
sv: Visa nästlade menyer i kategorier

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple 2
sv: Enkel 2

en: Software
sv: Programvara

en: Square
sv: Kvadratisk

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: System Apps
sv: Systemappar

en: Terminal Command
sv: Terminalkommando

en: Terminal Command:
sv: Terminalkommando:

en: Text and Icon
sv: Text och ikon

en: Theme Settings
sv: Temainställningar

en: Toggle ArcMenu
sv: Växla ArcMenu

en: Top
sv: Överst

en: Touch
sv: Pek-

en: Traditional
sv: Traditionell

en: Translators
sv: Översättare

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Tweaks
sv: Justeringar

en: Type to search…
sv: Skriv för att söka…

en: Ubuntu Dock Settings
sv: Inställningar för Ubuntu Dock

en: Unity Layout Buttons
sv: Ubuntu-layout-knappar

en: Unpin from ArcMenu
sv: Koppla loss från ArcMenu

en: Useful if you notice a 1px gap or overlap between ArcMenu and the panel
sv: Användbart om det finns ett 1px mellanrum eller överlappning mellan ArcMenu och systemraden

en: Users
sv: Användare

en: Videos
sv: Video

en: Weather
sv: Väder

en: Weather information is currently unavailable
sv: Väderinformation är för närvarande inte tillgänglig

en: World Clocks
sv: Världsklockor
